środa, 21 listopada 2012

 

Mam kilka przyzwyczajeń, z którymi nie mogę wygrać, być może dlatego, że raczej nie staram się z nimi walczyć :) Jednym z takich przyzwyczajeń jest to, że jeżeli jakiś film powstał na podstawie książki, to nie obejrzę go, dopóki nie przeczytam książki.... swoją drogą często niestety jest tak, że po przeczytaniu książki nie mam już na film ochoty...

Innym przyzwyczajeniem jest czytanie książki do końca i z tym staram się walczyć. Kiedyś nawet gdy książka od początku nudziła i była ciężka do przebrnięcia, to nie było takiej opcji, bym ją odłożyła przed przeczytaniem ostatniej strony. Teraz bez skrupułów odkładam takową i sięgam po inną. Inaczej jest jednak w przypadku książek, które cieszą się dobrą opinią, a mi się nie podobają. Takie czytam do końca, a czasem nawet powtórnie, by zrozumieć co takiego ta książka ma w sobie, że porwała tłumy.

Kolejnym moim przyzwyczajeniem jest chęć poznawania bliżej sylwetek znanych ludzi. Uwielbiam czytać o tym, jak to się stało, że dana osoba wybrała taką ścieżkę życiową, co jej w tym pomogło, a co przeszkadzało. Ciekawi mnie ich życie prywatne. I tu z pomocą przychodzą biografie, które uwielbiam, choć to dość specyficzny gatunek książki. Nie łatwo trafić na rzetelną biografię, która dobrze przedstawi nam jakąś osobę w taki sposób, byśmy nie mieli wrażenia, że czytamy encyklopedię. Uwielbiam, gdy książki łamią stereotypy o ludziach i już nie raz się o tym przekonywałam na własnej skórze, np. w przypadku Wallis Simpson, która przez lata była uważana za potwora, który wtargnął w życie monarchii brytyjskiej i ją oczernił, a jak się okazało, to była zwykła kobieta, jakich wiele. Po prostu los tak chciał, że zakochała się nie w tym człowieku, co trzeba. Dla takich książek warto "tracić" czas. 

Jakiś czas temu Polską wstrząsnęła wiadomość o tym, że podczas najnowszej trasy koncertowej, Madonna zawita do naszego kraju. Media szalały, bilety rozeszły się jak ciepłe bułeczki, a kontrowersje spowodowane, rzekomo celowym doborem przez artystkę daty występu - 1 sierpnia, jeszcze dodały wszystkiemu rozgłosu. Ludzie nawet po kilkanaście godzin jechali, by zobaczyć niekwestionowaną królową popu na żywo. Niestety ja na koncercie nie byłam, lecz z relacji znajomych, którzy się wybrali wiem, że było to widowisko na najwyższym poziomie, a sam koncert był bardzo udany.


Mnie jednak to wydarzenie popchnęło do tego, by poznać tę artystkę bliżej. Postanowiłam więc sięgnąć po jedną z jej biografii i wybrałam najnowszą autorstwa Daryl Easlea i Eddi Fiegel. 


Nie zawiodłam się! Książka nie dość, że zawiera wiele zdjęć, to napisana jest z ogromną dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół z życia gwiazdy. Porusza tematy od samego początku kariery Madonny, poprzez  pocałunek z Britney Spears, przez rozwód z mężem, aż do niemalże chwili obecnej. Wszystko opisane jest bardzo dokładnie, w oparciu o sprawdzone informacje. Bardzo cieszy mnie to, że książka nie robiła furory, tym co już wszyscy wiemy, a porusza  również wydarzenia, które nie skupiły na sobie blasków fleszy i zainteresowania mediów. Ciekawie przedstawiony został również charakter piosenkarki, jej podejście do życia, kariery i rodziny. Z pozoru "twarda babka", okazuje się dość delikatną osobą, która bardzo kocha swoją córkę i próbuje chronić ją, przed negatywnymi skutkami własnej sławy.

Warto wspomnieć, że polska wersja konsultowana była z Piotrem Metzem, czyli znanym w Polsce  "dobrym duchem" muzyki, co dodaje profesjonalizmu i udowadnia, że polskie wydanie było tworzone rzetelnie i z pasją.


Nie jest to lektura tylko dla fanów Madonny. Myślę, że nawet osoba, której gwiazda ta pozostaje całkowicie obojętna, będzie zainteresowana tym, w jaki sposób można stworzyć taką karierę i co ważniejsze, jaką cenę przyjdzie za to zapłacić. Polecam!


Wydawnictwo Pascal, Bielsko - Biała, 2010, stron 288, cena z  okładki 39,90

poniedziałek, 19 listopada 2012

 

Dziś trochę prywaty, choć ściśle związanej z książkami. Otóż, około dwóch tygodni temu w drodze do szkoły zauważyłam, że  we Wrocławiu przy Dworcu Świebodzkim otwarto Weltbild Outlet. Przez cały dzień chodziło mi po głowie, co też może tam być, bo to że książki, to wiedziałam, no ale Weltbild, to także ozdoby,  domowe rupiecie , odzież, biżuteria i milion innych dodatków. Niestety, za każdym razem gdy się tam wybierałam, było zamknięte.

Dziś w końcu udało mi się odwiedzić  ten sklep.  Poza całą masą przedziwnych ozdób ogrodowych oraz domowych, ubrań dla dzieci i rzeczy powszechnie do niczego nie potrzebnych, znalazłam  również kilka stosów (dosłownie stosów) książek. Tytułów nie było bardzo dużo, ale ogólnie było w czym wybierać. Problemem było to, że dosłownie trzeba było się przekopywać przez ogromne stosy książek umiejscowione na podłodze.  Nie było to łatwe, ale dla mola książkowego nie niemożliwe. Po około 40 minutach szczęśliwa szłam do kasy z całym koszykiem książkowych dobroci, a wśród nich znalazły się:

Ucieczka z Auschwitz - Pogożew Andriej

"Ucieczka z Auschwitz" Andrieja Pogożewa (cena 8,73 zamiast 34,90)

Żona godna zaufania - Goolrick Robert

"Żona godna zaufania" Roberta Goolricka (cena 9,13 zamiast 39,99)

Drżenie - Stiefvater Maggie

"Drżenie" Maggie Stiefvater (cena 9,13 zamiast 39,99)

Miasto poza czasem - Moriel Enrique

"Miasto poza czasem" Enrique Moriel (cena 8,70 zamiast 34,90)

Zamachowiec - Marklund Liza

"Zamachowiec" Lizy Marklund (cena 7,98 zamiast 34,90)

Życie Prywatne i Erotyczne w Starożytnej Grecji i Rzymie - Koper Sławomir

"Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie" Sławomira Kopra (cena 7,48 zamiast 33zł)

I moja największa zdobycz, z której cieszę się niesamowicie:

Miłosz. Biografia - Franaszek Andrzej

"Miłosz Biografia" Andrzeja Franaszeka (cena 15,88 zamiast 69,90)

Nie do końca wiem, jak wygląda system sprzedaży w tych sklepach, bo to dość często się zmienia. Podczas otwarcia na wstępie otrzymywało się rabat 50%, a w zależności od tego ile centymetrów liczył nas stosik, tyle procent rabatu otrzymywało się na całość. Z tego co zauważyłam, dziś obowiązywał rabat pół z połowy ceny. Jedno jest pewne, zakupy bardzo mi się opłaciły, bo za wszystko zapłaciłam mniej, niż musiałabym zapłacić za samą biografię Miłosza. Dlatego, gdy znajdziecie się gdzieś w pobliżu, to zachęcam Was do wstąpienia, bo jak widać warto :) Pozdrawiam, a już jutro nowa recenzja :)

wtorek, 13 listopada 2012

 

Ray Bradbury zaliczany jest do najwybitniejszych amerykańskich twórców fantastyki. Wywodzi się z rodziny wydawców prasowych, przez co od najmłodszych lat miał styczność z magazynami pulpowymi i SF, co skłoniło go w wieku 19 lat do wydawania własnego fanzie i publikowania pierwszych opowiadań. Zadebiutował książką  „Dark Carnival” w roku 1847. Wielką sławę przyniosły mu takie powieści jak „Kroniki Marsjańskie” i „Człowiek ilustrowany”. Jego najsłynniejszą książką jest „451 stopni Fahrenheita”. Bradbury pisze książki do dzisiaj. Za całokształt twórczości otrzymał World Fantasy Award i nagrodę Brama Stokera.

Właściwie, to powinnam poprosić wszystkich o zamknięcie oczu, ale ze względu na to, że dość trudno czyta się z zamkniętymi oczami, to poproszę jedynie o wytężenie wyobraźni :)  A mianowicie. Czy potrafilibyście wyobrazić sobie świat, w którym wszystko co wartościowe, bogate intelektualnie i zachęcające do myślenia byłoby zakazane, a każde złamanie tego prawa karane w sposób bezwzględny i okrutny? Ciężko prawda? Dla Guy' a Montaga – głównego bohatera „451 stopni Fahrenheita” niestety jest to codzienność. Czytanie książek i samo ich posiadanie jest absolutnie zakazane, a złamanie tego prawa karane jest spaleniem całego dobytku, razem z domem, czemu oskarżony musi się przyglądać, a na sam koniec on sam zostaje aresztowany i znika w dziwnych okolicznościach. Przy domach nie można budować ganków, bo te zachęcają do rozmów, a te z kolei sprzyjają myśleniu. Bezcelowe spacery wieczorną porą? Wykluczone! Od razu jesteśmy wpisywani do akt policyjnych i zatrzymywani przy najbliższej okazji. Konsekwencją takiego zachowania jest potraktowanie nas śmiertelną trucizną, która jest nam wstrzykiwana przez mechanicznego psa. Nie ma sytuacji, w której musimy dokonać jakiegoś wyboru, bo wtedy też musielibyśmy się zastanowić, a nie można. Ma być szybkie pytanie i szybka odpowiedź, podana nam jak na tacy. Za to bez żadnych konsekwencji można poddawać się ogłupiającym mediom, które robią nam z mózgu papkę.

Główny bohater jest strażakiem, ale niech was nie zmyli ta nazwa. Strażacy już nie gaszą pożarów, oni je teraz wzniecają, by ukarać nieposłusznego obywatela za przeciwdziałanie państwu, na przykład poprzez posiadanie książek. Mężczyzna początkowo zadowolony z życia, nie zauważa tragedii jaka dzieje się wokół niego. Dopiero tragedia rodzinna z udziałem jego żony powoli otwiera mu oczy. Zaraz potem następuje wezwanie do szczególnego wypadku, w którym Guy musi spalić dom starszej kobiety, a tę samą zabić. Nie udaje mu się jednak, ponieważ kobieta sama podpala dom i popełnia samobójstwo. W głowie Guy' a wszystko zaczyna się kotłować. Powoli zdaje sobie sprawę, że wszystko co robił jest niewłaściwe, ale jak poradzić sobie samemu z ogromną machiną państwa? No chyba, że tak naprawdę nie jest sam.

Niesamowite w tej powieści jest to, że napisana ponad połowę wieku temu, nadal jest bardzo aktualna. Początkowo odbierana była, jako głos przeciwko totalitaryzmowi, teraz ukazuje drugie dno i zmusza do namysłu nad losem cywilizacji. Pomimo Tylu lat, wciąż szokuje i wzbudza pozytywne emocje.

Muszę tutaj wspomnieć również o przekładzie książki. Pierwszy przekład Pana Adama Kaski, który powstał ponad pięćdziesiąt lat temu jest dość ciężki w odbiorze w chwili obecnej, bo jak łatwo się domyślić od tego czasu język dość mocno się zmienił, przez co niektóre zwroty mogą być nie rozumiane właściwie. W 2008 roku książka została przełożona również przez Panią Iwonę Michałowską, która tłumaczenia dokonała językiem nowoczesnym, ale w sposób bardzo umiejętny, który absolutnie nie pomniejsza wartości oryginału. To który przekład przypadnie nam do gustu, musimy już ocenić sami.

Książkę tę polecam w sposób szczególny, ponieważ poza umileniem nam czasu, skłania do myślenia. Poza głównym wątkiem, odkrywamy również drugie dno, które bez problemu możemy przedłożyć w czasach obecnych, jako wielki problem, do którego często sami się przyczyniamy. Poza tym, książka okraszona jest w całe mnóstwo wspaniałych cytatów z takich książek jak „Podróże Guliwera” Oliwera Swifta, „Burza” Shakespeare’ a, czy z Biblii, które sprawnie wplecione są w dialogi bohaterów. Mi w pamięć szczególnie zapadł jeden:

„Dobrzy pisarze często dotykają życia.

Przeciętni zaledwie je muskają.

Beznadziejni – gwałcą je i zostawiają muchom na żer.”

Przepraszam, za tę dość długą recenzję, ale są książki, których nie da się opisać kilkoma zdaniami. Taką właśnie książką jest „451 stopni Fahrenheita” Bradbury’ ego, do lektury której bardzo zachęcam.

 

Wydawnictwo Solaris, Stawiguda, 2008, stron 219, cena z okładki 25,90

* cytat pochodzi ze strony 109

środa, 07 listopada 2012

 

Marcin Wrona jest znanym, polskim dziennikarzem. Pochodzi z Krakowa, gdzie ukończył II Liceum Ogólnokształcące, po czym podjął studia anglistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Początkowo pracował w radiu RMF FM jako Dj i reporter informacyjny, współprowadził również audycję  JW23. Następnie mogliśmy go oglądać w stacji TVN w roli prowadzącego talk – show „Pod Napięciem”. Od 2006 roku jest korespondentem Faktów w Stanach Zjednoczonych, gdzie przeprowadził się wraz  z rodziną.

W ostatnim czasie premierę miały dwie, na pozór podobne do siebie książki. Obie napisane przez polskich korespondentów, obie traktujące o Ameryce i życiu w niej. Jedną napisał Marek Wałkuski i ta zdobyła w krótką chwilę niesamowitą popularność.  Autorem drugiej jest Marcin Wrona i nie wiedzieć  czemu, ta książka została tak jakby przykryta cieniem tej pierwszej.  Udało mi się przeczytać obydwie, ale skupię się na drugiej, która skradła moje serce.

„Wrony w Ameryce” to subiektywne spojrzenie na kraj, który od zawsze budzi fantazje mieszkańców innych kontynentów. W oczach ukazują się sceny z amerykańskich filmów, w głowie kołacze zwrot „American Dream”, jednak jak to ma się w rzeczywistości? Czy faktycznie jest to niebo, tyle że na ziemi?

Temu i wielu innym zagadnieniom przygląda się Marcin Wrona wraz ze swoją rodziną. Nie ukrywa on, że Ameryka skradła jego serce, ale nie powiela wszystkich tez, jakie od dawna krążą między ludźmi. Wprost przyznaje, że początki były bardzo trudne i nie jednokrotnie w głowie pojawiała się myśl o tym, czy nie wrócić. Podejmuje również trudne tematy, takie jak rasizm, którego sam niejednokrotnie był świadkiem, legalizacja broni, czy też paradoksalne przepisy prawne. Opisuje w subiektywny sposób, wszystko to, co nie do końca jest dla nas jasne, a czemu mógł przyglądać się z bliska. O czym mowa? A no na przykład o kiczowatych atrakcjach, które rok rocznie przyciągają do przeróżnych stanów rzesze amerykańskich turystów, wyjaśnia również dlaczego przy szkołach stawiane są tabliczki z zakazem handlu narkotykami, skoro są one zabronione we wszystkich stanach? Zdradzi nam również co go łączy z Allem Capone i dlaczego nie warto parkować przy Białym Domu. Oczywiście w książce znajdziemy całe mnóstwo innych ciekawych informacji ,o tym płynącym Coca Colą kraju.

Dlaczego wybrałam właśnie tę książkę do opisania? Ponieważ urzekła mnie ona szczerością i nasyceniem własną opinią. Nie znajdziemy w niej grafik przedstawiających Nowojorskie wieżowce, których pełno wszędzie, ani przedrukowanych statystyk, a opisy własnych doświadczeń i obserwacji oraz prywatne zdjęcia z rodzinnego albumu .

Książka jest wspaniale stonowana, gdzie są powody, to śmiejemy się do łez, gdzie trzeba łapiemy się za głowę nie dowierzając, że takie coś może mieć miejsce. Marcin wrona nie kreuje się na znawcę Ameryki, nie próbuje również upodabniać się do obywateli tego kraju. Ceni sobie swoje pochodzenie i udowadnia, że jeżeli się chce, to można, ale czy warto? Myślę, że po przeczytaniu tej książki, nikt z nas nie będzie miał już żadnych wątpliwości.  

Według mnie książka ta zasługuje na uwagę, a dla osób marzących o amerykańskim życiu, jest to niemal pozycja obowiązkowa.

Wydawnictwo The Facto, Warszawa, 2012, stron 240, cena z okładki 36,90

piątek, 02 listopada 2012

 

Mary Hooper swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła w dość nietypowy sposób, otóż pewnego dnia, gdy w gazecie przeczytała opowiadanie, stwierdziła, ze zrobiłaby to lepiej i tak właśnie to się zaczęło. Urodziła się w Londynie i wciąż w jej pracach da się wyczuć ogromny sentyment jakim darzy to miasto. Obecnie mieszka w hrabstwie Oxfordshire, gdzie jej głównym zajęciem jest opieka nad ukochanym  wnukiem.

„Siostra”, to utrzymana w gotyckiej stylistyce opowieść o dwóch siostrach Lilly i Grace, które po stracie rodziców trafiają do placówki opiekuńczej. Niestety w wyniku tragicznych okoliczności Grace zachodzi w ciążę, co zmusza dziewczyny do opuszczenia ośrodka i radzenia sobie na własną rękę, co nie jest proste w Londynie w roku 1861, gdzie bieda i choroby zbierają największe od stuleci żniwo.  Nie trudno się domyślić, że życie dziewcząt nie jest usłane różami, a biedą, głodem i przeplatającymi się problemami. Gdy nieoczekiwanie tracą dach nad głową, Grace postanawia podjąć pracę u największych potentatów pogrzebowych w mieście. Od samego początku jest pełna nieufności i jak się później okaże, jej obawy są słuszne. Bezwzględny klan Unwinów zaczyna plątać sieć intryg, o których siostry nie mają pojęcia, gdy jednak Grace dowie się prawdy, rozpocznie się wyścig z czasem, który zaważy na życiu dziewcząt.

Przyjemny styl i prosty język sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko. To co bardzo mi się spodobało, to drobne smaczki, które w powieść wplotła autorka. Nieoczekiwane pojawienie się Dickensa (choć nie miał on nic wspólnego z głównym wątkiem)  i rozbudowanie wątków faktami historycznymi nadaje książce inny wymiar.


W powieści pojawiają się również opisy pięknych strojów, które były modne w tamtych czasach.

Każdy rozdział jest poprzedzony małym „smaczkiem” londyńskim z tamtych czasów. Kunsztownie napisane ogłoszenie, czy też pojęcia ze słownika Dickensa opisujące miasto i zachowania ludzi. Pozwala to bardziej wczuć się w charakter powieści. Miłym zaskoczeniem był również mały dodatek, w formie słownika wyjaśniający wiele kluczowych aspektów powieści, jak np. pogrzebowa linia kolejowa, czy sklepy i usługi, jakimi się wtedy imano.

Powieść uwidacznia tragiczne losy biednych ludzi, którym przyszło żyć w czasach, w których toczy się akcja. Bardzo widoczne rozwarstwienie społeczeństwa na bardzo bogatych i bardzo biednych. Podkreślone są tu również różnice społeczne, których nie było można zmieniać. Przykładem może tu być sytuacja z książki, która mówi o tym, że służba nie miała prawa myć się w domu swoich pracodawców, a musieli oni jedynie korzystać z publicznych łaźni dla biedoty. Z jednej strony walka o przetrwanie każdego kolejnego dnia, z drugiej strony rozpusta i rozrzutność bogaczy. Mary Hooper wszystko opisała bardzo realistycznie i z pasją, tworząc wspaniały obraz społeczeństwa tamtych czasów.

„Siostrą” zainteresowałam się dzięki jednej z blogerek, której recenzja bardzo mnie zaciekawiła i skłoniła do sięgnięcia po tę lekturę i nie mogę powiedzieć, że się zawiodłam, ale nie mogę również przyznać, że otrzymałam to, czego się spodziewałam. Książka choć bardzo wciągająca i trzymająca w napięciu, w pewnym momencie staje się także bardzo przewidywalna i oczywista, co troszkę studzi emocje. Zabrakło mi również wyjaśnienia wielu spraw, które pojawiły się wcześniej w treści, a o których tak jakby autorka zapomniała. Mimo to, książkę polecam i zachęcam do jej przeczytania. Ciekawa jestem waszych opinii. Pozdrawiam!


KONTAKT:

dominika.chachulska@interia.pl