Blog > Komentarze do wpisu

Trylogia "Igrzysk Śmierci" Suzanne Collins

       

       Suzanne Collins urodzona  w 1963 roku jest amerykańską pisarką i scenarzystką telewizyjną.

Swoją pisarską karierę rozpoczęła w 1991 roku jako twórczyni telewizyjnych programów dla dzieci. Zanim stworzyła bestsellerową powieść"Igrzyska Śmierci", będącą pierwszą częścią trylogii o mieszkańcach futurystycznego państwa Panem, napisała kilka bajek i opowiadań, a w końcu zasłynęła pięcioczęściowym cyklem kronik o podziemnym świecie i Gregorze - chłopcu, który odkrywa nieznane nikomu obszary. Obie serie przez wiele tygodni utrzymywały się na liście bestsellerów The New York Times, zyskując pozytywne recenzje zarówno krytyków, jak i czytelników.

      W maju 2010 roku magazyn "TIME" zaliczył Collins do setki najbardziej wpływowych ludzi świata.

      Fabuła opisuje losy mieszkańców Panem, futurystycznego państwa składającego się z Kapitolu (stolicy) i dwunastu dystryktów, stworzonego na ruinach Stanów Zjednoczonych Ameryki. Co roku władze państwa organizują Show, do którego każdy z dwunastu dystryktów musi w drodze losowania wyznaczyć chłopca i dziewczynę w wieku od 14 do 18 roku życia, którzy zostaną odesłani na szkolenie, po którym trafią na sztucznie stworzoną arenę, na której zawalczą o główną nagrodę, czyli własne życie.

      Jedną z głównych bohaterek jest Katniss Everdeen, która stanie przed jednym z najtrudniejszych wyborów: miłość, przyjaźń, czy życie... 

Wszystkie trzy tomy czyta się jednym tchem, bez czasu na oddech. Akcja zapiera bowiem dech w piersiach, a zdarzenia, które mają miejsce nie mieszczą się w głowie. Niestety mimo iż książka opowiada o wizji futurystycznego państwa, nie trudno byłoby wyobrazić sobie takiej rzeczywistości. Autorka bardzo sprytnie przeplata tu fikcję z rzeczywistością, a wartości moralne z głupotą i ludzkim wypatrzeniem. Warto wspomnieć, że w każdym kolejnym tomie historia się rozwija, a akcja zagęszcza i staje się jeszcze bardziej ciekawa. 

      Na wielką pochwałę zasługują styl i język, jakim posługuje się autorka. Język ładny, ale prosty, trafiający bez problemu do wszystkich, bez względu na płeć, czy wiek. Narratorką książki jest główna bohaterka Katniss, która opowiada nam całą historię. Czytając książkę mamy wrażenie, że faktycznie jest nam ona opowiadana.

      Każda z trzech części podzielona jest na rozdziały, które sprawnie przechodzą jeden w drugi, dzięki czemu odejście od lektury nie zaowocuje zgubieniem wątku. 

      Osobiście nie rozumiem dlaczego książka promowana była, jako powieść dla młodszych czytelników, co początkowo mnie zmyliło i zniechęciło po sięgnięcie po nią. Moim zdaniem jak najbardziej powinna trafić w ręce osób starszych, gdyż skłania do myślenia i zastanowienia się nad faktycznymi wartościami moralnymi. Po przeczytaniu tej książki, już chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości, co do hierarchii życiowych spraw. 

      Po przeczytaniu Igrzysk Śmierci, bez zastanowienia mogę stwierdzić, że jest to jedna z najlepszych powieści, jakie w ogóle wpadły mi w ręce. Książka na rynku dostępna jest od 2009 roku, jednak dopiero wieść o tym, że w 2012 roku powstanie jej ekranizacja, zaowocowała wielkim szałem, co znów poskutkowało wykupieniem niemal wszystkich egzemplarzy książek z Wrocławskich księgarni. Czegoś takie jeszcze nie widziałam. Chyba nawet ostatnia część Harrego Pottera nie zrobiła takiej furory. Samą ekranizację obejrzałam w dniu premiery (oczywiście uprzednio czytając książkę) i zaliczam ją do udanych. Fenomenalna gra Jennifer Lawrence, odtwórczyni głównej roli, czyli Katniss potęguje efekt. Książka w ekranizacji jest wiernie oddana, choć bez czytania powieści, niektóre elementy mogą nie być zrozumiałe, bądź zrozumiane źle. Z wielką ciekawością czekam na ekranizację drugiej części. A sfilmowania trzeciej części, to już właściwie sobie nie wyobrażam. 

      Polecam wszystkim i ostrzegam, gdy raz sięgniecie po tę książkę, nie odejdziecie od niej aż do ostatniej strony. 

poniedziałek, 09 lipca 2012, dom.cha

Polecane wpisy


KONTAKT:

dominika.chachulska@interia.pl